Markéta Kristová | Středa, 04. květen 2022 |
V malebné horské vesničce na úpatí Krkonoš se na pozemku pod korunami vzrostlých stromů ukrývá moderní dřevostavba doplněná o tradiční prvky typické pro horskou architekturu. Příběh jejího vzniku nám vyprávěla Eliška, která u jeho zrodu stála od samého počátku...
Pozemek je usazen v poměrně strmém svahu, jak jste k němu přišli? Co tu bylo dříve?
Pár let zpátky jsme stavěli jeden těžký skelet v horské vesnici Horní Tříč. Povedlo se nám koupit pěkný pozemek na slunné stráni, který byl od sousedů z jedné strany odříznut nezpevněnou cestou obklopenou náletem z obou stran. Bylo léto, stavba domu byla v plném proudu a cesta skrz neprůchodný lesík nebyla ani vidět, popravdě jsme tomu zarostlému koutu nevěnovali nijak zvláštní pozornost. Zajímavý pro nás začal být až na podzim, kdy listy ze stromů začaly opadávat a nám se pomalu otevíral pohled.
Vykouklo na nás schované zbořeniště staré chalupy, které jsme šli ze zvědavosti prozkoumat. Našli jsme zde ruinu, která vypovídala něco o půdorysu a založení stavby. Ze zbytku fasády nám bylo jasné, že se jednalo o roubenku. Zajímavým objevem byl i malý polorozpadlý sklípek za domem. Stavba mohla být datována klidně do 19. století. V tom momentě nám ten zarostlý neforemný kout přirostl k srdci a začínali jsme se o něj zajímat blíže.
obr.: Hlavní myšlenkou domu bylo vytvořit moderní chalupu s použitím tradičních stavebních prvků. Foto: Jan Koubek
Takže objevení pozemku byla vlastně jedna velká náhoda...
V jistém slova smyslu ano.
Foto: Jan Koubek
Jak probíhala samotná stavba a práce na pozemku? Kdy se začalo stavět a kdy byla realizace dokončena?
Poté, co jsme zjistili, že nic nebrání tomu, aby na tomto pozemku mohla vyrůst nová stavba a stávající majitel byl svolný k prodeji, jsme začali s úklidem a obnovou původního čísla popisného. Zbavili jsme se většiny náletů, zanechali zdravé vzrostlé stromy a odstranili zbořeniště. Z původní stavby se nic kromě malého sklípku a hromady kamení nezachovalo. Novou stavbu jsme usadili na místo původního objektu, ostatně jsme museli vycházet z původní zastavěné plochy, jen jsme kvůli dispozici dům poslali o patro výše. Se stavebními úpravami se započalo na jaře a stavba byla dokončena ob rok.
obr.: Z původního stavení se podařilo zachránit a zrenovovat kamenný sklípek, který nyní opět slouží k uchovávání potravin a dalších věcí. Foto: Jan Koubek
Proč byl pro stavbu domu zvolen lehký dřevěný skelet? Rozhodl o tom těžko přístupný pozemek či plánovaný projekt domu?
On to vlastně není stoprocentně lehký skelet, jedná se o kombinaci systému těžkého a lehkého skeletu. Těžký skelet je finančně i konstrukčně náročnější systém, proto jej navrhujeme v momentě, kdy můžeme využít jeho konstrukčních či architektonických předností.
Foto: Jan Koubek
Myslím, že se shodneme, že kombinace dřeva, skla a kamene je velmi impozantní. Přispělo k finální podobě množství kamenů, které se na pozemku podařilo vytěžit?
Máte pravdu, že tato trojkombinace je nadčasová. Použití kamene jako stavebního prvku patří k tradičnímu stavění a v momentě, kdy se snažíte usadit tradiční stavbu do svažitého pozemku s užitným přízemím, vlastně nemáte jinou možnost. Vytěžený kámen jsme použili pouze k terénním úpravám, pro samotnou stavbu vhodný nebyl.
obr.: Při pohledu na zahradu upoutává pozornost originální styl venkovních schodů a osvětlení, které je šikovně zakomponováno do dřevěných špalků. O tento nápad se společnými silami zasloužil tým dodavatelské firmy. Foto: Jan Koubek
Již na první pohled je patrné, že jste zde využili tradiční prvky typické pro horské chalupy. Proč jste šli právě cestou tradičního stavení?
Když se navrhuje nová stavba, měl by se brát ohled na účel stavby, atmosféru pozemku i na okolní architekturu a v tomto případě jsme hned od první chvíle měli v hlavě takovouto stavbu. Hlavní myšlenkou domu bylo vytvořit moderní chalupu s použitím tradičních stavebních prvků. Najdete zde zdobný štít, dělená malá okna, tradiční dřevěný ochoz, kamennou podezdívku, samostatný vstup, v interiéru pak atmosféru doplněnou zděnou pecí a velkým jídelním stolem s lavicí.
obr.: Světnice je pojata tradičně, dominuje jí velká zděná pec a jídelní stůl s rohovou lavicí. U pece nechybí ani zavěšené bidlo dříve určené k sušení prádla či bylin. Světnice je velice prostorná, třeba i pro případ, kdyby sem někdo chtěl po vzoru našich předků přesunout svou řemeslnou výrobu v zimním období. Foto: Jan Koubek
V interiéru mou pozornost upoutal nábytek. Odkud pochází a z jakého dřeva jsou jednotlivé kusy vyrobeny?
Kromě postelí a komod v ložnicích, které jsou vyrobeny z „nového" smrku, je ostatní nábytek včetně kuchyňské linky ze starého smrkového dřeva. Ačkoliv se jedná o náročnější materiál na údržbu, líbil se nám svou atmosférou do tohoto typu stavby nejvíce.
Na terase mě zaujal kruhový průřez, kterým prochází jeden ze tří vzrostlých stromů. Byl strom zachován kvůli stínění terasy, nebo vám ho prostě jen bylo líto pokácet?
Na první pohled to vypadá, že se stavba přizpůsobovala stromu, ale ve skutečnosti tomu tak úplně nebylo. Přestože nám strom přinesl nemalé komplikace, zanechali jsme jej a ve finále plánovanou terasu příjemně oživil.
obr.: Prosklené dveře ze světnice vedou přímo na terasu s ochozem. Ke stínění přispívá zejména v letním období vzrostlý jeřáb, který se do terasy podařilo šikovně zakomponovat. Foto: Jan Koubek
S jakým záměrem jste dům realizovali a k jakému účelu je dům nyní využíván? Má už svého majitele nebo ho teprve hledá?
Stavbu jsme navrhovali jako rodinný dům k rekreaci nebo k trvalému bydlení. V tuto chvíli má svého majitele, který ji pronajímá.
obr.: Do domu se vstupuje velkou vstupní halou, která je otevřena do druhého patra. Z této haly se může sejít po schodišti do wellness a technického zázemí nebo vyjít do druhého patra, kde jsou umístěny pokoje na spaní. Dále je možné vstoupit rovnou do společné světnice, kde se nachází kuchyně, jídelna a obývací kout. Foto: Jan Koubek
Jak byste zhodnotila celkovou realizaci? Povedlo se vše, podle představ?
V tomto případě jsem přesvědčena, že se nám podařilo zvelebit kus zanedbaného místa uvnitř malé vesnice. Kdyby takovýchto projektů výstavby či rekonstrukcí v intravilánu obcí a měst bylo více, určitě by to přispělo ke zlepšení celkového vzhledu naší země. Všeobecně je takovýchto míst kolem nás hodně, pomineme-li horské oblasti, po kterých je v posledních letech veliká poptávka a všech stavebních pozemků rychle ubývá. Většinou jsou ale tak nenápadné, že si jich nevšimneme, anebo je naše představivost krátká na to, abychom je dokázali uchopit. Jsou to prapodivné kouty prošpikované náletem, znehodnocené místní skládkou, se zbořeništěm či bez. Místa, která jsou po většinu části roku skryta, a právě přechodná období jara či podzimu nám je odkrývají, takže bych lidem, kteří hledají kus místa na žití, doporučila, ať právě teď obují tenisky a vydají se na průzkum. A také bych chtěla povzbudit, aby se lidé nebáli starých věcí neboť, jak pravila Marilyn Monroe, „... někdy se dobré věci rozpadnou, takže lepší věci z toho mohou vzejít."
Foto: Jan Koubek
Tento dům soutěží v anketě Dřevostavba roku 2022
Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Tato krásná horská chalupa se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku 2022 pod názvem "Mezi třemi vzrostlými stromy". Hlasujte do 14.7. 2022 v tomto kole a získejte atraktivní ceny...
Hlasovat v anketě
Technické parametry
- Typ domu: rodinný dům
- Zastavěná plocha: 87,5 m2 bez teras
- Užitná plocha: 173,4 m2
- Konstrukční systém: lehký/těžký dřevěný skelet (sendvičová konstrukce, difuzně otevřená skladba)
- Tepelná izolace: minerální a dřevovláknitá izolace
- Fasáda: smrk s povrchovou úpravou
- Teplo: elektrokotel + pec
- Větrání: přirozené bez rekuperace
- Okna: dřevěná s trojsklem
- Podlahy: masivní dubová podlaha z třívrstvých lamel
- Střecha: falcovaný pozinkovaný plech
- Součinitel prostupu tepla stěnou U: 0,16 W/m2K
- Návrh a realizace: TFH dřevěné skeletové domy s.r.o., www.tfh.cz
- Foto: Jan Koubek
Tento článek vyšel v časopisu sruby&ROUBENKY 2/2022
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 85 Kč
koupit časopis
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
V objetí lesa
Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…
-
Pohoda v srdci Orlických hor
Horská silnice mě vede dolů podél hřebene Orlických hor, těsně u hranic s Polskem, k obci s příznačným názvem Orlické Záhoří. Nebe je bez mráčku a i přes první zářijové dny je…
-
Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli
Navštívit tuto okouzlující roubenku na okraji Olomouce jsme měli možnost jen v jednom pevně daném dni. Michal s Barborou totiž hodně cestují, a tak se v ní i oni zastavili v podstatě jen…
-
Jednoduše vymazlený srub
Pojem „na samotě u lesa" může mít více výkladů, tahle návštěva mu jde ale až na dřeň. Navigace vás sem dovede bezpečně, když ale zavelí, že máte odbočit z uzounké lesní cesty…